Doneer

De waarde en het plezier van samenwerken

Al 15 jaar werken Stibbe en IMC Weekendschool samen. Astrid Helstone, advocaat en partner bij Stibbe, stond aan de wieg van deze samenwerking. Ze ging in gesprek met Heleen Terwijn, oprichter en strategisch directeur van de weekendschool, over de grote waarde én het enorme plezier die deze samenwerking nog altijd oplevert voor beide organisaties.

Al 15 jaar werken Stibbe en IMC Weekendschool samen. Astrid Helstone, advocaat en partner bij Stibbe, stond aan de wieg van deze samenwerking. Ze ging in gesprek met Heleen Terwijn, oprichter en strategisch directeur van de weekendschool, over de grote waarde én het enorme plezier die deze samenwerking nog altijd oplevert voor beide organisaties.

Heleen: ‘Al in ons eerste gesprek wist ik: Astrid past precies bij IMC Weekendschool. Jij kunt heel gemakkelijk teruggrijpen naar het tienjarige meisje dat je zelf ooit was, Jij wilde óók de wereld leren kennen – en wil dat helpen mogelijk maken voor de kinderen van nu.’

Astrid: ‘Absoluut! Als advocatenkantoor kan je je beperken tot de vraag “Wil je bij ons komen werken?” maar dat is wat we niet willen. Ik geloof dat het juist
waardevol is om met iemand op ontdekkingstocht te gaan en je ervaringen te delen. Vroeger was ik ontzettend nieuwsgierig en vond ik veel dingen leuk. Zelfvertrouwen bestaat wat mij betreft uit de overtuiging dat de wereld aan jouw voeten ligt en dat je alles kunt ontdekken wat binnen jouw vermogen en interesses ligt. Dit is wat ik de leerlingen graag mee wil geven.’

Heleen: ‘Ik herken dit in hoe jij, en ook jouw collega’s, steeds weer met ideeën komen. “Heleen!” zeg jij dan, “Dit is echt iets voor IMC Weekendschool!” En dan komt er een voorstel, zoals dit jaar de ontmoeting van de kinderen met het Koninklijke Concertgebouw Orkest. Of in 2019, de boekpresentatie van Michelle Obama waarbij onze alumni welkom waren.’

Astrid: ‘Juist in deze samenwerking, in ons sponsorschap, is het zo prettig dat alles kan. We geven het vak recht en de workshop sollicitatiebrief schrijven, maar organiseren ook een sportdag, een meeloopdag en collega’s participeren als mentor. Als ik jou bel en zeg, “Zou het niet interessant zijn om…”, dan is daar altijd ruimte voor. Er kan van alles ontstaan.’

Heleen: ‘Ik vind het fantastisch wat je zegt, want ik ben ervan overtuigd dat het een misverstand is dat samenwerkingen beter worden als je vooraf de doelstellingen dichttimmert.’

Astrid: ‘Onze geschiedenis met de weekendschool gaat terug naar 2007. In deze periode dachten we bij Stibbe na over professionele sponsoring en met wie we dit wilden doen. Je kunt financieel steunen, maar je kunt ook een actieve bijdrage leveren en al je collega’s de mogelijkheid geven om daarin te participeren. Dit werd onze basisgedachte. Het maakt eigenlijk niet uit wat je doet, of vanuit welke rol, maar het gaat erom dat je actief bijdraagt. Vanuit je eigen gedrevenheid en met plezier.’

Heleen: ‘Voor ons is het geweldig als er partners om ons heen staan die iets komen brengen en daar ook nog plezier in hebben. Dit bekrachtigt wat wij als organisatie willen zijn. IMC Weekendschool faciliteert dat elke burger kan meewerken aan een goede scholing van Nederlandse jongeren. Op scholen wordt hard gewerkt, maar om goed op te kunnen groeien in de samenleving is naast school en thuis nog veel meer nodig. Jullie laten zien hoe krachtig en energiek maatschappelijke steun aan het onderwijs kan zijn. Juist omdat de samenwerking door een heel kantoor gedragen wordt.’

Astrid: ‘Het gaat echt vanzelf. Je merkt dat mensen na 15 jaar nog steeds in de rij staan en enthousiast zijn. Iedereen bij Stibbe heeft een weekendschool verhaal. Over een les die je hebt gegeven of dingen die je samen met leerlingen van de weekendschool hebt meegemaakt.’

Heleen: ‘Je raakt aan iets wat ongelofelijk belangrijk is. Iets wat mij na 25 jaar steeds weer enthousiast houdt: het enorme plezier wat we hebben met de kinderen, de alumni en de gastdocenten. Want laten we wel wezen, het blijft bijzonder dat kinderen drie jaar lang elke zondag naar school gaan. Dan moeten ze er ontzettend veel plezier in hebben.’

Astrid: ‘Ik weet nog dat ik heel veel over de IMC Weekendschool had gelezen. Ik was net afgestudeerd. Wat me toen raakte is dat het zo impactvol is voor leerlingen. Je zit niet in het vaste stramien van een klas waarin iedereen doorgaans een eigen vaste rol heeft, en kunt je anders en breder ontwikkelen.’

‘In het weekendschoolnetwerk kom je mensen tegen die het beste met jou voorhebben. Het gaat niet om je schooldiploma en je titel. Het gaat erom dat je bezig bent met dingen die interessant zijn.’
Heleen Terwijn Alumni zeggen vaak tegen mij:

Heleen: ‘Op een gewone school is het onvermijdelijk dat kinderen een label krijgen van goed of minder goed zijn. Op de weekendschool hebben de gastdocenten geen idee hoe de kinderen op gewone schoolvakken presteren. Het mooie is dat elke zondag weer andere kinderen opvallen. Bij bijvoorbeeld architectuur, ondernemen of recht komen de goede ideeën steeds weer van andere kinderen – en de gastdocenten reageren spontaan op hun bijdragen. Kinderen hebben dit snel door en leren dit elkaar te gunnen. Je krijgt elke week een nieuwe kans om indruk te maken.’

Astrid: ‘Toen jij mij vroeg mentor te worden, twijfelde ik geen moment. Ik leerde om een stapje terug te doen en veel geduld te hebben: er hoeft geen doel te worden bereikt anders dan dat de alumnus het gevoel krijgt “Jij hebt mij gezien”. Dit effect is gelijk aan de gastlessen: dat je in kleinere groepen nieuwe mensen ontmoet, je kwetsbaar kan opstellen en aan een netwerk bouwt.’

Heleen: ‘Alumni zeggen vaak tegen mij: ‘In het weekendschoolnetwerk kom je mensen tegen die het beste met je voorhebben.’ Het gaat niet om je schooldiploma en je titel. Het gaat erom dat je bezig bent met dingen die interessant zijn. En dat je elkaar hier mee helpt.’

Astrid: ‘En je brengt jezelf ook iets, als gastdocent of mentor. Je inspireert jezelf. We zitten als professionals, net als leerlingen, vaak in een bepaalde rol waarin je doelgericht iets moet leveren, maar op de weekendschool is dit niet zo. Deze ontmoetingen gaan erover wat jij brengt als mens. Eigenlijk krijgen wij als gastdocent of als mentor ook de vruchten van de weekendschool effecten mee: je mag hier zijn wie je wil zijn, als je maar nieuwsgierig bent en eigen ervaringen deelt.’

Heleen: ‘Ik realiseer me dat we dit jaar het vijftienjarig partnerschap vieren van Stibbe en IMC Weekendschool. Jullie zijn een droompartner voor ons, door jullie oprechte interesse in de jongeren en door jullie geweldige creativiteit in het meeorganiseren van programma’s – veel breder dan de lessen in het recht alleen – .’

Astrid: ‘Dank voor de complimenten maar zoals ik al eerder zei: het gaat als vanzelf omdat het bij ons leeft en breed wordt gedragen. Het maakt mij nieuwsgierig naar de komende 15 jaar!’

Foto’s: Cherise Koning, lid van de PR Academie van IMC Weekendschool

PR Academie IMC Weekendschool

Ieder jaar stellen we een team van enthousiaste alumni samen die ons team Communicatie helpen. Deze alumni zijn onze schrijvende, fotograferende en vormgeving talenten. Gedurende het jaar krijgen zij training tijdens workshops en gaan ze samen of alleen op pad om producties te maken. Iedere productie zal via de communicatiekanalen van de stichting worden ingezet.